REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Środowisko  / 

Środowisko

Środowisko

Kwestie oddziaływania aktywności związanych poszukiwaniem i wydobyciem gazu niekonwencjonalnego na środowisko naturalne analizowane są najczęściej w odniesieniu do zagadnień związanych z wodą, glebą, atmosferą oraz ich wpływem na jakość życia ludzi w obszarach objętych tymi aktywnościami.

W Polsce, podobnie jak i całej Europie, brakuje możliwości szerszej oceny rzeczywistych przypadków wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko, co powoduje konieczność sięgania do  doświadczeń z jego eksploatacji w Ameryce Północnej. Trzeba jednak pamiętać, że wydobycie gazu ze źródeł niekonwencjonalnych  w części procesu nie różni się, lub różni się nieznacznie, od prac na złożach konwencjonalnych, które prowadzona są na naszym kontynencie od ponad stu lat. Ponadto regulacje środowiskowe w Europie są dużo bardziej restrykcyjne niż w Stanach Zjednoczonych, które są główny źródłem praktycznych doświadczeń w tym zakresie.

Wpływ poszukiwań gazu łupkowego na środowisko monitoruje w Polsce szereg instytucji m.in. Ministerstwo Środowiska (wydawanie koncesji), Państwowy Instytut Geologiczny, organy nadzoru górniczego (zatwierdzanie planów ruchu zakładów górniczych) i organy nadzoru środowiskowego (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach).  
Słowa kluczowe: środowisko

Zobacz również

Więcej
Unijne konsultacje społeczne w sprawie łupków
2012-12-21

Unijne konsultacje społeczne w sprawie łupków Komisja Europejska rozpoczęła właśnie konsultacje społeczne w sprawie gazu łupkowego. Wszyscy zwolennicy i przeciwnicy niekonwencjonalnego surowca mogą osobiście napisać do KE w tej sprawie.

Materiały video

Więcej

Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności