en
REKLAMA
Twoja ścieżkare Strona Główna / Badania i nauka
Skąd CO<sub>2</sub> do metody WAT pozyskania gazu z łupków przy użyciu ciekłego dwutlenku węgla

Skąd CO2 do metody WAT pozyskania gazu z łupków przy użyciu ciekłego dwutlenku węgla

2015-11-22

Zespół Katedry Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wydziału Mechanicznego WAT pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Tadeusza Niezgody opracowuje w ramach projektu DIOX4SHELL wytyczne do zaprojektowania innowacyjnej technologii wydobycia gazu z łupków przy użyciu ciekłego CO 2 - szczegóły projektu przybliża dr inż. Danuta Miedzińska z Wojskowej Akademii Technicznej.

Więcej

Zobacz również


2015-07-22
Opracowanie technologii wydobycia gazu z łupków przy użyciu ciekłego CO2 – wyzwania badawcze

Opracowanie technologii wydobycia gazu z łupków przy użyciu ciekłego CO2 – wyzwania badawcze dr inż. Danuta Miedzińska (Wojskowa Akademia Techniczna)

2015-01-15
Ośrodki naukowe

Ośrodki naukowe Poniższy katalog prezentuje ośrodki naukowe na terenie Polski, które w swoich pracach zajmowały się i zajmują różnorodnymi aspektami poszukiwania i wydobycia gazu niekonwencjonalnego i problematyki pokrewnej.

2015-01-11
Publikacje naukowe

Publikacje naukowe

2015-01-07
Technologia wydobycia gazu łupkowego

Technologia wydobycia gazu łupkowego Pojęcie „gaz łupkowy” oznacza gaz ziemny występujący w skałach (łupkach), niejako „uwięziony” w nich, co uniemożliwia wydobywanie go metodami typowymi dla klasycznie rozsianych na świecie złóż tego surowca (których wykorzystanie prowadzone jest na szeroką skalę od wielu dekad). Dotarcie do gazu łupkowego i jego wydobycie stało się możliwe dzięki zastosowaniu i rozwojowi znanych już wcześniej technologii wiercenia poziomego i szczelinowania hydraulicznego.

2014-09-04
Wiertnictwo - kilka słów wprowadzenia

Wiertnictwo - kilka słów wprowadzenia Proces poszukiwania łupkowego gazu składa się z kilku etapów, który obejmuje przede wszystkim rozpoznanie sejsmiczne i realizację odwiertu. W tym artykule skupimy się na wierceniu, jako że większość inwestycji przypada na ten typ prac. Ponadto, poprawność przygotowania projektu wiercenia i jego realizacja determinuje w dużej mierze sukces, nie tylko w sferze górniczej, ale również w zakresie bezpieczeństwa ekologicznego odwiertu.

2014-06-23
Kilka uwag o procesie szczelinowania hydraulicznego

Kilka uwag o procesie szczelinowania hydraulicznego Wraz z rosnącym zainteresowaniem rozwojem wydobycia gazu łupkowego w Polsce, coraz częściej pojawiają się obawy ekologów o potencjalnym ryzyku, związanym z działaniami w tym zakresie.

Zobacz również

Więcej
Brytyjski gaz łupkowy nieopłacalny?
2014-12-31

Brytyjski gaz łupkowy nieopłacalny? Według raportu przygotowanego przez firmę Wood Mackenzie - wydobycie gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii może być ekonomicznie nieopłacalne.© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności