REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Gaz niekonwencjonalny  / 

Kategorie

Skąd wziął się gaz w głębokich warstwach geologicznych?

2014-12-28 / 13:44
Skąd wziął się gaz w głębokich warstwach geologicznych?

Około 360-415 mln lat temu, w czasie trwania geologicznego okresu dewonu powstały łupki z których jesteśmy w stanie produkować gaz ziemny. Kolejne etapy w dziejach Ziemi wiązały się z „zamykaniem” w głębszych warstwach skalnych gazu pochodzenia organicznego.

Pokłady ropo – gazonośne pochodzą z różnych okresów historii – w Polsce łupki w przeważającej części są pochodną przemian w sylurze. Zasoby metanu utworzonego z materii organicznej przedostało się z warstw piaszczystych do sąsiednich warstw skalnych, tworząc konwencjonalne złoża gazu ziemnego, które były stosunkowo łatwo eksploatować. Ale niektóre z nich pozostały zamknięte w szczelnych obszarach.

Złoża gazu ziemnego są klasyfikowane jako konwencjonalne, jeśli znajdują się w złożu wewnątrz skał porowatych - często wapienia lub piaskowca - które tworzą wzajemnie połączone przestrzenie. Umożliwiają one swobodny przepływ gazu w otworach w skale, co ułatwia wydobycie. Niekonwencjonalne rezerwy gazu znajdują się w skałach o niskiej przepuszczalności. Gaz niekonwencjonalny lokuje się też na znacznie większych głębokościach, niż ma  to miejsce w przypadku tradycyjnego wydobycia gazu. Wymaga to zatem specjalnego podejścia do kwestii eksploatacji złóż. Gaz łupkowy w Polsce lokuje się na głębokości 2,5-4 km. Tym samym – oddzielony dość skutecznie m.in. od warstw wodonośnych i łatwego dostępu – skryty w obszarach geologicznego „ściśnięcia” mógł przetrwać bez ulatniania się czy samoczynnego wypływu.

W skrócie: Gaz łupkowy w Polsce to unikalny „prezent” od przyrody – pochodzący z okresu syluru – ponad 400 mln lat temu.

Zobacz więcej

Więcej
Coraz mniejsze wydatki na łupki
2023-11-13

Coraz mniejsze wydatki na łupki Firmy świadczące usługi związane z polami naftowymi, obsługujące amerykańskich producentów ropy i gazu z łupków, są w coraz trudniejszej sytuacji w czwartym kwartale, bowiem ich klienci coraz ostrożniej inwestują.

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie
2023-08-24

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie Kanada planuje w 2025 r. produkować 350 tys. baryłek ropy dziennie z piasków bitumicznych północnej Alberty.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności