REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Gaz niekonwencjonalny  / 

Kategorie

Jak wygląda wiercenie poszukiwawcze gazu łupkowego?

2014-12-28 / 13:42
Jak wygląda wiercenie poszukiwawcze gazu łupkowego?

Wydobycie gazu łupkowego jest związane z ogromnymi nakładami finansowymi i wykorzystaniem nieprawdopodobnie zaawansowanego kapitału wiedzy i technologii na każdym z etapów działania.

Można wyróżnić cztery etapy związane z poszukiwaniami i wydobyciem gazu.
Proces poszukiwania i wydobycia gazu
Etap 1: Poszukiwanie i rozpoznanie złóż
Etap 2: Przygotowanie i zagospodarowanie złoża
Etap 3: Eksploatacja - wydobycie gazu
Etap 4: Likwidacja złoża

Poszukiwania i wydobycie gazu musi był realizowane z poszanowaniem wszelkich zasad prawa ochrony środowiska i z dbałością o możliwie najmniejsze oddziaływanie interwencyjne na środowisko przyrodnicze.
Aby rozpocząć działania kluczowe jest dobre przygotowanie analiz sejsmologicznych, które mają charakter nieinwazyjny. Dzięki technologii geofonicznej jesteśmy w stanie precyzyjnie określić układ warstw geologicznych, co jest niezbędnym wstępem do lokalizowania odwiertów poszukiwawczych. Później w miejscu wybranym na obszar potencjalnego odwiertu pojawia się sprzęt za pomocą którego realizowane są dalsze próby identyfikacji złoża.

Odwiert realizowany jest z zachowaniem bardzo daleko idących środków bezpieczeństwa, w tym m.in. wielowarstwowym orurowaniem czy ekranami dźwiękoszczelnymi. Ma to na celu m.in. ochronę wód podziemnych i możliwie najmniej inwazyjne działanie w warstwach geologicznych. W późniejszym okresie wierceń, kiedy testy przyniosą dobry rezultat – z wierceń pionowych przechodzi się do fazy krzywienia, w którym odwiert przybiera kształt poziomy. Tego rodzaju działania wymagają dużej dbałości o zabezpieczenie odwiertu i pozwalają stosunkowo najmniej inwazyjnie dotrzeć do pokładu, w którym lokują się złoża gazu ziemnego. Należy zauważyć, że podobna technologia jest stosunkowo nowa i wymaga wielkiej wiedzy i specjalistycznego sprzętu (okienko: ewolucja metod pozyskiwania gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych).

Następnym etapem wiercenia jest tzw. perforacja, czyli wprowadzenie specjalnego urządzenia umożliwiającego odpalenie niewielkich ładunków wybuchowych, które powodują powstanie małych szczelin skalnych. W dalszej kolejności pojawiają się działania związane z tzw. szczelinowaniem hydraulicznym.

W skrócie: po badaniu geofonicznym i lokalizacji wiertni odwiert poszukiwawczy realizowany jest najpierw pionowo, a następnie horyzontalnie, co ułatwia dotarcie do złóż gazowych.

Zobacz więcej

Więcej
Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia
2024-03-21

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia Departament Energii poinformował rekordowym wzroście wydatków na fuzje i przejęcia do 234 mld USD w ubiegłym roku.

Wydobycie łupków wzrosło w USA dzięki rosnącym cenom ropy
2024-03-18

Wydobycie łupków wzrosło w USA dzięki rosnącym cenom ropy Firmy zajmujące się wydobyciem ropy łupkowej rozwinęły dynamiczną działalność w kontekście rosnących cen ropy.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności