en
REKLAMA
Twoja ścieżkare Strona Główna / Gaz niekonwencjonalny
Łupki - źródło gazu niekonwencjonalnego

Łupki - źródło gazu niekonwencjonalnego

2015-01-06

Gaz łupkowy – to pojęcie, które w mediach ostatnich miesięcy robi wręcz zawrotną karierę. Niestety w miarę popularności poszerza się także zakres niejasności, uproszczeń czy zafałszowań podstawowych terminów. Media rzucają określeniem „gaz łupkowy” nie zważając na to, że jest to zaledwie element szerszego zbioru – złóż gazu niekonwencjonalnego. Warto zatem na początku uporządkować to, o czym zwykle pisze się na pierwszych stronach gazet, jednak tyleż często, co mgliście.

Więcej

Zobacz również


Szacunki odnośnie złóż gazu łupkowego w poszczególnych krajach świata
2014-12-28

Szacunki odnośnie złóż gazu łupkowego w poszczególnych krajach świata Chociaż szacunki zasobów gazu łupkowego będą prawdopodobnie zmieniać się w czasie, to jednak w tym czasie już widzimy, że międzynarodowe zasobów gazu łupkowego są imponujące. »


Skąd wziął się gaz w głębokich warstwach geologicznych?
2014-12-28

Skąd wziął się gaz w głębokich warstwach geologicznych? Około 360-415 mln lat temu, w czasie trwania geologicznego okresu dewonu powstały łupki z których jesteśmy w stanie produkować gaz ziemny. Kolejne etapy w dziejach Ziemi wiązały się z „zamykaniem” w głębszych warstwach skalnych gazu pochodzenia organicznego. »


Typy gazu niekonwencjonalnego
2014-12-28

Typy gazu niekonwencjonalnego Popularne pojęcie "gaz łupkowy" to tak naprawdę opis zaledwie jednego spośród kilku typów gazu ziemnego pozyskiwanego w sposób niekonwencjonalny. Rozróżnienie ich ma fundamentalne znaczenie, bowiem każdy z nich wymaga innych metod wydobycia i innych rozwiązań technologicznych. »


Jak wygląda wiercenie poszukiwawcze gazu łupkowego?
2014-12-28

Jak wygląda wiercenie poszukiwawcze gazu łupkowego? Wydobycie gazu łupkowego jest związane z ogromnymi nakładami finansowymi i wykorzystaniem nieprawdopodobnie zaawansowanego kapitału wiedzy i technologii na każdym z etapów działania. »


Co to jest szczelinowanie hydrauliczne?
2014-12-28

Co to jest szczelinowanie hydrauliczne? Najpowszechniej stosowana technika wydobycia gazu nosi nazwę szczelinowania hydraulicznego, a polega w uproszczeniu na wtłoczeniu specjalnego płynu, który stymuluje wykonany odwiert, rozszerza szczeliny w skale i doprowadza do wydostania z głębokich warstw gruntu gazu ziemnego. »
© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności