REKLAMA
Twoja ścieżka

Kategorie

Płyn szczelinujący zawiera szkodliwe chemikalia, które mogą powodować skażenie gleby

Płyn szczelinujący zawiera szkodliwe chemikalia, które mogą powodować skażenie gleby

W podobnym stwierdzeniu mieści się poważna nieścisłość.  Płyn szczelinujący stosowany do wprowadzenia w otwory w niemal 95 procentach zawiera zwykłą wodę, natomiast w 3-4 procentach piasek. Chemikalia natomiast stanowią pozostałą, stosunkowo niewielką część składu.
Do tego należy jeszcze dodać drugą informację - jakiego rodzaju chemikalia są stosowane jako składniki płuczki. Tu również trzeba zaznaczyć, że nie są to środki nieznane czy toksyczne - oczywiście, jeżeli wszystkie procedury realizowane są zgodnie z wymogami ochrony środowiska naturalnego.
Mamy tu w składzie m.in. substancje używane  w przemyśle spożywczym i stanowiące składową żywności (jak np. kwas cytrynowy czy guma guar). Nie brak substancji dezynfekcyjnych i czyszczących (jak kwas solny, glikol etylenowy czy aldehyd glutarowy). Płyn o zbliżonym składzie jest stosowany także w innych dziedzinach górnictwa (np. naftowego czy geotermalnego).
Zachowanie wymogów bezpieczeństwa środowiskowego związanego z wtłaczaniem płuczki i uniemożliwieniem przedostania się jej do warstw wodonośnych stanowi tu podstawę działań. W takiej sytuacji płyn szczelinowy jest analogiczny w składzie, jak inne substancje używane w górnictwie.

Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności