en
REKLAMA
Twoja ścieżkare Strona Główna / Środowisko / Zjawiska sejsmiczne
Zjawiska sejsmiczne

Zjawiska sejsmiczne

2014-12-28

Na terenach gdzie wydobywa się gaz ze źródeł niekonwencjonalnych odnotowywany bywa wzrost aktywności sejsmicznej. Te zjawiska mają najczęściej charakter mikrowstrząsów, których siła nie przekracza zazwyczaj 3 stopni w skali Richtera, co oznacza, że nie są one odczuwalne przez człowieka.

Związek pomiędzy produkcją gazu ze złóż niekonwencjonalnych i rosnącą liczną wstrząsów sejsmicznych jest zauważalny, ale jego  źródła nie są do końca wyjaśnione.

Według przeprowadzonych w 2012 r. przez amerykańską służbę geologiczną (U.S. Geological Survey) badań , w centralnych stanach USA m.in.: Ohio, Arkansas, liczba zjawisk sejsmicznych wywołanych przez człowieka w paru poprzednich latach była kilkukrotnie wyższa niż przed rokiem 2000. Amerykańscy naukowcy nie potrafili jednak udowodnić bezpośredniego wpływu dynamicznie rosnącego wydobycia gazu ze źródeł niekonwencjonalnych, w szczególności wykorzystywanego do produkcji gazu procesu szczelinowania hydraulicznego, na wzrost aktywności sejsmicznej. 

Wstrząsy sejsmiczne, które łączone były z pracami nad wydobyciem gazu że źródeł niekonwencjonalnych, pojawiły się też w Wielkiej Brytanii. W kwietniu i maju 2011 r. w okolicach Blackpool,  na obszarze na którym prace prowadziła firma Caudrilla Resources, odnotowano dwa mikrowstrząsy o sile 2,3 i 1,5 stopnia w skali Richtera.  Specjalny raport przygotowany na zlecenie firmy przez grupę ekspertów potwierdził, że prace związane ze szczelinowaniem hydraulicznym były prawdopodobną przyczyną wstrząsów, ale ich wystąpienie było uwarunkowane nietypową strukturą geologiczną na tym obszarze. Po tym zdarzeniu w Wielkiej Brytanii do grudnia 2012 r. wstrzymano prace nad pozyskiwaniem gazu łupkowego. 

W Polsce aktywność sejsmiczną związaną z wydobyciem gazu ze źródeł niekonwencjonalnych badał Państwowy Instytut Geologiczny. W trakcie pomiarów przeprowadzonych w okresie od 15 lipca do 30 września 2011 r. na na odwiercie Łebień LE-2H nie zarejestrowano żadnych zjawisk sejsmicznych, które miałyby związek z realizowanym procesem szczelinowania hydraulicznego. 

Zobacz również

Więcej
Unijne konsultacje społeczne w sprawie łupków
2012-12-21

Unijne konsultacje społeczne w sprawie łupków Komisja Europejska rozpoczęła właśnie konsultacje społeczne w sprawie gazu łupkowego. Wszyscy zwolennicy i przeciwnicy niekonwencjonalnego surowca mogą osobiście napisać do KE w tej sprawie.© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności