REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Świat  / 

Kategorie

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia

e-petrol.pl
2024-03-21 / 09:54
Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia

Departament Energii poinformował rekordowym wzroście wydatków na fuzje i przejęcia do 234 mld USD w ubiegłym roku.

W 2023 roku ExxonMobil zdecydował się kupić producenta łupków Pioneer za 64,5 miliarda USD, a Chevron zdecydował się przejąć Hess za 60 miliardów USD. Ostatni raz tak duże przejęcia miały miejsce w 2019 roku, kiedy Occidental przejął Anadarko za 55 miliardów USD.

Obecnie Chevron odpowiada za wydobycie 5 proc. węglowodorów lekkich, a po przejęciu Hessa udział firmy wzrośnie do 6 proc., czyli 1,2 mln bbl/d. W przypadku ExxonMobil transakcja pozwoliła zwiększyć udział firmy do 7 proc., czyli 1,3 mln baryłek dziennie.

Tendencja do konsolidacji wskazuje, że branża łupkowa wymaga rosnących kosztów wydobycia węglowodorów, z czym mogą sobie poradzić jedynie duże firmy. W przypadku ExxonMobil i Chevron przejęcia te przede wszystkim zwiększają bazę zasobów, co wpływa na wyniki operacyjne i koszt zadłużenia. 

Zobacz również

Więcej
Amerykańskie łupki wciąż kuszą inwestorów
2024-06-25

Amerykańskie łupki wciąż kuszą inwestorów Japońska firma handlowa Mitsui powiększyła swoje udziały w łupkach naftowych w Teksasie, chcąc umocnić swoją pozycję w tym regionie. Szczelinowaniem w USA interesuje się też Saudi Aramco.

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia
2024-03-21

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia Departament Energii poinformował rekordowym wzroście wydatków na fuzje i przejęcia do 234 mld USD w ubiegłym roku.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności