REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Ustawa łupkowa nabiera kształtów

polskielupki.pl
2013-06-13 / 09:57
Ustawa łupkowa nabiera kształtów

Do kancelarii premiera trafił pakiet nowych przepisów dotyczących eksploatowania i opodatkowania gazu łupkowego. Nowe projekty nowelizacji ustawy przekazały Ministerstwa Środowiska i Finansów.

Jednym z pomysłów Ministerstwa Środowiska jest zniesienie koncesji na poszukiwanie złóż za pomocą metod geofizycznych, które nie wymagają wierceń. Pozostałe koncesje ma zastąpić jedna rozpoznawczo-wydobywcza. Ułatwieniu mają ulec także procedury związane z pozyskaniem tzw. decyzji środowiskowej, które obecnie jest niezbędna do otrzymania koncesji. Nowy projekt zakłada, że potrzebna będzie dopiero przed rozpoczęciem odwiertów. Zmiany dotyczą także udziału w zyskach NOKE, która ma wynosić maksymalnie do 5 proc.

W ramach podatku węglowodorowego, Ministerstwo Finansów zakłada dwa rodzaje podatków, pierwszy od wartości wydobywanego gazu i ropy oraz drugi od zysków. Stawki podatkowe mają być o połowę niższe w porównaniu z eksploatacją złóż konwencjonalnych.

Zobacz również

Więcej
Koszty wydobycia ropy z łupków będą rosły
2022-04-29

Koszty wydobycia ropy z łupków będą rosły Producent ropy z łupków Pioneer Natural Resources powiedział w czwartek, że przewiduje, iż koszty produkcji przekroczą prognozy z pierwszego kwartału.

Szczelinowanie hydrauliczne w USA blisko wykorzystania pełnych mocy
2022-04-21

Szczelinowanie hydrauliczne w USA blisko wykorzystania pełnych mocy Amerykańska firma zajmująca się szczelinowaniem hydraulicznym Liberty Oilfield Services Inc w środę odnotowała stratę w pierwszym kwartale, ale poinformowała, że w najbliższym okresie spodziewa się silnego popytu na usługi wiertnicze.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności