REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Łupki w Polsce: Zagraniczne koncerny nie boją współpracować się z partnerami

polskielupki.pl
2013-08-27 / 09:42
Łupki w Polsce: Zagraniczne koncerny nie boją współpracować się z partnerami

Firmy, które w Polsce poszukują gazu łupkowego chętnie odsprzedają swoje udziały w koncesjach. To nie tylko sposób na pozyskanie kapitału, ale również możliwość skorzystania z doświadczenia partnera i dostęp do technologii oraz wiedzy jaką dysponuje.

Przykładów tego typu ruchów na rynku koncesji jest wiele. Ze współpracy partnerskiej znany jest m.in. San Leon, który zawarł umowę z amerykańską firmą Aspect Energy. W tym roku spółka pozyskała także do współpracy rumuński koncern państwowy Romgaz oraz firmę Wisent Oil.

Inne przykłady to ExxonMobil, który zaprosił do współpracy francuskiego Totala, amerykański Marathon Oil i jego współpraca z japońskim Mitsui czy z kanadyjskim Nexen. Swoje udziały odsprzedał również BNK Petroleum austriackiej firmie RAG i włoskiej Sorgenii.

Mniej skłonne do współpracy są polskie podmioty. Rodzime koncerny jak PGNiG czy Orlen na razie poszukują gazu łupkowego same. Ten pierwszy planuje jednak sprzedaż udziałów w koncesjach łupkowych.

Zobacz również

Więcej
Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia
2024-03-21

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia Departament Energii poinformował rekordowym wzroście wydatków na fuzje i przejęcia do 234 mld USD w ubiegłym roku.

Wydobycie łupków wzrosło w USA dzięki rosnącym cenom ropy
2024-03-18

Wydobycie łupków wzrosło w USA dzięki rosnącym cenom ropy Firmy zajmujące się wydobyciem ropy łupkowej rozwinęły dynamiczną działalność w kontekście rosnących cen ropy.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności