REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Chętni na tańszy amerykański gaz

polskielupki.pl
2013-10-07 / 08:54
Chętni na tańszy amerykański gaz

Dziennik „Rzeczpospolita” ustalił, że Grupa Azoty, największy odbiorca gazu ziemnego w naszym kraju, negocjuje zakup tańszego gazu ziemnego od firm z USA.

Barbara Oksińska pisze, że Grupa Azoty jest największym w kraju i drugim w Europie producentem nawozów. Rocznie zużywa ponad 2,2 mld m sześc. gazu, w większości rosyjskiego, który odbiera za pośrednictwem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Ogromne zapotrzebowanie na gaz sprawia, że Azoty szukają jednak cały czas alternatywnych i konkurencyjnych kierunków zaopatrzenia. Z analiz spółki wynika, że nawet po doliczeniu kosztów transportu amerykański gaz będzie tańszy od rosyjskiego. Szacuje się, że po rewolucji w USA wywołanej wydobyciem gazu łupkowego, od 2008 r. ceny tego surowca spadły tam aż czterokrotnie. Władze Azotów spodziewają się także upustów ze strony dotychczasowych dostawców.

Więcej o planach Grupy Azoty w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” na pierwszej stronie dodatku ekonomicznego.

Zobacz również

Więcej
Coraz mniejsze wydatki na łupki
2023-11-13

Coraz mniejsze wydatki na łupki Firmy świadczące usługi związane z polami naftowymi, obsługujące amerykańskich producentów ropy i gazu z łupków, są w coraz trudniejszej sytuacji w czwartym kwartale, bowiem ich klienci coraz ostrożniej inwestują.

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie
2023-08-24

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie Kanada planuje w 2025 r. produkować 350 tys. baryłek ropy dziennie z piasków bitumicznych północnej Alberty.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności