REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Spadnie zainteresowanie gazem łupkowym

polskielupki.pl
2013-10-11 / 09:51
Spadnie zainteresowanie gazem łupkowym

Do dziś wykonano w Polsce łącznie 51 łupkowych odwiertów i do końca roku jest szansa na dodatkowe trzy. Tempo wykonywania odwiertów maleje, rok temu było ich 24, w tym roku zostanie zrealizowanych 15 wierceń. Zmiana przepisów unijnych może sprawić, że wiercenia w skałach łupkowych wyraźnie zwolnią.

Parlament Europejski przegłosował wczoraj zaostrzenie dyrektywy środowiskowej dla gazu z łupków, a to może spowodować spowolnienie poszukiwań w Polsce i w całej Wspólnocie. Konieczne będzie bowiem sporządzanie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko (OOŚ) już na etapie prowadzenia poszukiwań, a konkretnie wszędzie tam, gdzie prowadzone jest tzw. szczelinowanie hydrauliczne.

Zdaniem Anny Piotrowskiej z kancelarii prawnej SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy, zmiany unijnego prawa wyraźnie wydłużą proces inwestycyjny, bowiem ocena oddziaływania inwestycji na środowisko jest czasochłonne i trwa minimum rok. Tak więc przedsiębiorca będzie musiał założyć dodatkowo taki margines czasowy już na etapie poszukiwania i rozpoznawania złóż.

Zaostrzenie dyrektywy środowiskowej nie tylko wydłuży proces inwestycji, ale także sprawi, że będzie ona droższa, co może w konsekwencji zniechęcić do poszukiwań gazu w łupkach w ogóle. 

Zobacz również

Więcej
USA zwiększają produkcję ropy łupkowej
2021-06-18

USA zwiększają produkcję ropy łupkowej Rzeczywista produkcja ropy łupkowej w czerwcu będzie nieco wyższa niż oczekiwano, a w lipcu wzrośnie jeszcze bardziej, szacuje EIA. Firmy wiertnicze z optymizmem patrzą w przyszłość i zwiększają zatrudnienie.

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint
2021-04-06

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint Pioneer Natural Resources Co., amerykański producent ropy i gazu łupkowego, przejmuje mniejszego konkurenta DoublePoint Energy LLC. Umowa ma wartość 6,4 miliarda USD, podał Pioneer w oświadczeniu.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności