REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Różne podejście do gazu łupkowego w Polsce i za oceanem

polskielupki.pl
2014-03-11 / 09:48
Różne podejście do gazu łupkowego w Polsce i za oceanem

W USA łupkowej rewolucji sprzyja prawo, jednak trzeba wiedzieć, że za oceanem to, co jest pod powierzchnią ziemi, należy do jej właściciela, a w Polsce do skarbu państwa, dlatego nie można w łatwy sposób przekopiować rozwiązań z USA do Polski.

Polskiemu sektorowi łupkowemu jest jednak potrzebne dobre prawo, dlatego stworzeniem systemu sprzyjającego wydobyciu na szeroką skalę gazu z łupków zajmie się rząd, który omówi projekty ustaw, regulujących kwestie poszukiwań, koncesji i interesów państwa, drugi dotyczy opodatkowania wydobycia.

Najnowsza wersja łupkowego prawa zakłada rezygnację z utworzenia Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Za nadzór na poszukiwaniami ma odpowiadać istniejący już Wyższy Urząd Górniczy. Rząd proponuje również wprowadzenie jednej koncesji na poszukiwanie, rozpoznanie i wydobycie węglowodorów.

PAP przypomina, że w ostatnich latach polskie Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. 

Zobacz również

Więcej
USA zwiększają produkcję ropy łupkowej
2021-06-18

USA zwiększają produkcję ropy łupkowej Rzeczywista produkcja ropy łupkowej w czerwcu będzie nieco wyższa niż oczekiwano, a w lipcu wzrośnie jeszcze bardziej, szacuje EIA. Firmy wiertnicze z optymizmem patrzą w przyszłość i zwiększają zatrudnienie.

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint
2021-04-06

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint Pioneer Natural Resources Co., amerykański producent ropy i gazu łupkowego, przejmuje mniejszego konkurenta DoublePoint Energy LLC. Umowa ma wartość 6,4 miliarda USD, podał Pioneer w oświadczeniu.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności