REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Firmy porzucają łupkowe koncesje

polskielupki.pl
2014-03-11 / 09:51
Firmy porzucają łupkowe koncesje

Eni, BNK Petroleum i Marathon Oil zrezygnowały z prac na niektórych koncesjach łupkowych w woj. pomorskim.

Trzy firmy poszukujące gazu z łupków na terenie woj. pomorskiego zrezygnowały z prac na niektórych koncesjach. Włoska Eni zrezygnowała z koncesji Malbork, na której wykonała odwiert poszukiwawczy "Kamionka" i planowała wykonać odwiert "Mirowice". BNK Petroleum wycofała się z koncesji Darłowo (leżącej częściowo na terenie Pomorskiego). Z koncesji Kwidzyn rezygnowała natomiast amerykańska firma Marathon Oil. Firma wykonała odwiert "Prabuty".

Zdaniem pełnomocnik marszałka woj. pomorskiego na decyzje koncesjonariuszy wpływ mogły mieć też ciągle trwające prace nad Ustawą Prawo geologiczne i górnicze.

W woj. pomorskim koncesje na poszukiwanie gazu z łupków ma 8 koncesjonariuszy. W najbliższym czasie planują oni wykonać 7 odwiertów poszukiwawczych na terenie województwa.

Łącznie, w tej chwili w Polsce są 93 czynne koncesje, a jeszcze rok temu było ich 113. Do tego część koncernów opuszcza Polskę. W styczniu z dwóch zezwoleń na poszukiwanie w pokładach łupkowych zrezygnowała włoska grupa ENI. Wcześniej wycofali się z naszego kraju inni potentaci: Exxon, Marathon Oil i Talisman.

Zobacz również

Więcej
Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie
2023-08-24

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie Kanada planuje w 2025 r. produkować 350 tys. baryłek ropy dziennie z piasków bitumicznych północnej Alberty.

Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA
2023-06-28

Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA Amerykańskie firmy wydobywające ropę i gaz ze złóż łupkowych przestały zwiększać aktywność ze względu na relatywnie niskie ceny surowców i wzrost kosztów. Świadczą o tym różne dane statystyczne.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności