REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Sejm zajmie się tylko dwiema ustawami w sprawie łupków

polskielupki.pl
2014-05-12 / 09:53
Sejm zajmie się tylko dwiema ustawami w sprawie łupków

Podczas piątkowych obrad posłowie wypowiedzieli się przeciw powołaniu spółki skarbu państwa zajmującej się wydobywaniem gazu z łupków. Rozwiązanie takie zakładał projekt PiS, który Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu.

Taka decyzja posłów oznacza, że Sejm będzie się zajmował wyłącznie dwoma rządowymi ustawami dotyczącymi łupków, które w środę po pierwszym czytaniu trafiły do dalszych prac.

Rządowy projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, nad którym będzie pracował Sejm, ma przyspieszyć i ułatwić prowadzenie prac poszukiwawczych, rozpoznawczych i wydobywczych służących pozyskiwaniu węglowodorów. Projekt w miejsce trzech obecnie istniejących koncesji wprowadza - na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów. 

Drugi z projektów opodatkowuje wydobycie węglowodorów - wprowadza dwa nowe podatki: od wydobycia niektórych kopalin oraz specjalny podatek węglowodorowy od zysków. Ma to zwiększyć z 21 do 40 procent wysokość tzw. renty surowcowej.

Zobacz również

Więcej
USA zwiększają produkcję ropy łupkowej
2021-06-18

USA zwiększają produkcję ropy łupkowej Rzeczywista produkcja ropy łupkowej w czerwcu będzie nieco wyższa niż oczekiwano, a w lipcu wzrośnie jeszcze bardziej, szacuje EIA. Firmy wiertnicze z optymizmem patrzą w przyszłość i zwiększają zatrudnienie.

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint
2021-04-06

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint Pioneer Natural Resources Co., amerykański producent ropy i gazu łupkowego, przejmuje mniejszego konkurenta DoublePoint Energy LLC. Umowa ma wartość 6,4 miliarda USD, podał Pioneer w oświadczeniu.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności