REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Łupkowy marazm

Polskielupki.pl
2014-06-16 / 09:53
Łupkowy marazm

Coraz liczniej firmy rezygnują z poszukiwań surowców w skałach łupkowych na terenie naszego kraju. „Rzeczpospolita” przypomniała, że w tym roku liczba koncesji na poszukiwania niekonwencjonalnych złóż ropy i gazu spadla z 94 do 78.

Z poszukiwań w Polsce rezygnują z nich spółki zagraniczne i krajowe. Kilka tygodni temu firma Canadian International Oil zrzekła się łupkowych koncesji posiadanych w Polsce. Chodzi o koncesje o nazwach Ostrowiec Świętokrzyski i Skarżysko Kamienna, zlokalizowanych głównie na terenie woj. świętokrzyskiego. 

W tym roku firmy poszukiwawcze zrezygnowały już łącznie z 16 łupkowych koncesji. Poza CIO było to włoskie Eni, amerykański ExxonMobil i Marathon Oil Poland oraz brytyjska Cuadrilla. Z koncesji rezygnowało też Baltic Gaś, Saponis hwestments, a nawet Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. 

Ostatnia z tych firm nie ma już w swoim portfelu trzech koncesji: Pionki -Kazimierz, Ryki - Żyrzyn i Warka - Ursynów.

Jednym z powodów ograniczania prowadzonej działalności mogły być mało satysfakcjonujące wyniki badań prowadzonych na danym obszarze. 

„Rzeczpospolita” dodaje, że do kontynuowania prac nie zachęcają też zmiany w polskim prawie.            

Zobacz również

Więcej
USA zwiększają produkcję ropy łupkowej
2021-06-18

USA zwiększają produkcję ropy łupkowej Rzeczywista produkcja ropy łupkowej w czerwcu będzie nieco wyższa niż oczekiwano, a w lipcu wzrośnie jeszcze bardziej, szacuje EIA. Firmy wiertnicze z optymizmem patrzą w przyszłość i zwiększają zatrudnienie.

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint
2021-04-06

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint Pioneer Natural Resources Co., amerykański producent ropy i gazu łupkowego, przejmuje mniejszego konkurenta DoublePoint Energy LLC. Umowa ma wartość 6,4 miliarda USD, podał Pioneer w oświadczeniu.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności