REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Poszukiwania łupkowe trwają, ale wytraciły tempo

polskielupki.pl
2014-07-15 / 09:49
Poszukiwania łupkowe trwają, ale wytraciły tempo

Do sukcesu w poszukiwaniach łupkowych jeszcze daleka droga i choć w pierwszej połowie roku liczba odwiertów w Polsce się powiększyła, to ubywa firm zainteresowanych pracami w tej branży.

W I półroczu firmy poszukiwacze wykonały 11 łupkowych odwiertów. W tym samym czasie 2013 r. tylko siedem. Najwięcej, bo cztery, zrealizowało ich PGNiG. Trzy przeprowadził Lane Energy, dwa Orlen Upstream kontrolowany przez PKN Orlen, a po jednym Indiana Investments i Wi-sent Oil & Gaś. Jak z tego wynika, bez spółek z udziałem Skarbu Państwa wzrost byłby niemożliwy.

Łącznie do dziś w Polsce zrealizowano  64 łupkowe odwierty i zdaniem specjalistów to zdecydowanie za mało, aby myśleć o eksploatacji, zwłaszcza że tylko w kilku odwiertach poziomych wykonano tzw. zabiegi szczelinowania hydraulicznego, niezbędne do oszacowania opłacalności ewentualnej produkcji gazu i ropy.

Niepokojącym - z punktu widzenia rozwoju branży - jest spadająca liczba koncesji w ciągu roku, która spadla z 110 do tylko 76.  

Więcej na temat powodów spadku zainteresowania poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce można przeczytać we wtorkowej „Rzeczpospolitej”, „Pulsie Biznesu” lub giełdowym „Parkiecie”.

Zobacz również

Więcej
Koszty wydobycia ropy z łupków będą rosły
2022-04-29

Koszty wydobycia ropy z łupków będą rosły Producent ropy z łupków Pioneer Natural Resources powiedział w czwartek, że przewiduje, iż koszty produkcji przekroczą prognozy z pierwszego kwartału.

Szczelinowanie hydrauliczne w USA blisko wykorzystania pełnych mocy
2022-04-21

Szczelinowanie hydrauliczne w USA blisko wykorzystania pełnych mocy Amerykańska firma zajmująca się szczelinowaniem hydraulicznym Liberty Oilfield Services Inc w środę odnotowała stratę w pierwszym kwartale, ale poinformowała, że w najbliższym okresie spodziewa się silnego popytu na usługi wiertnicze.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności