REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Nieopłacalny podmorski gaz łupkowy

polskielupki.pl
2014-08-27 / 09:53
Nieopłacalny podmorski gaz łupkowy

W perspektywie 8 lat Lotos chce uruchomić nawet 6 nowych centrów produkcyjnych na Bałtyku, ale tylko konwencjonalnych – koszty wydobycia zasobów węglowodorów z formacji łupkowych są bowiem zbyt wysokie, by brać je pod uwagę.

W najbardziej optymistycznym scenariuszu spółka szacuje, że komercyjne zasoby ropy z Bałtyku wynoszą ok. 30 mln ton. Na przełomie 2015 i 2016 r. ruszy wydobycie ze złoża B8 o szacowanej wielkości 3,5 mln ton, na które Lotos zdobył już finansowanie z Polskich Inwestycji Rozwojowych. 

Dzięki nowym koncesjom na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów z konwencjonalnych złóż na Morzu Bałtyckim Lotos może poszukiwać także gazu i ropy naftowej w formacjach łupkowych. Specjaliści z AGH uważają, że każdy odwiert jest wykorzystywany do poboru rdzeni w tych strefach i badany pod katem występowania węglowodorów niekonwencjonalnych, gazowych czy ropnych. Jednak na razie dostępne obecnie technologie nie pozwalają w sposób opłacalny wydobywać gazu lub ropy w formach łupkowych pod dnem morza. Nakłady potrzebne do uruchomienia produkcji na terenach morskich na dzisiaj przewyższają przychody, które można z tego tytułu uzyskać.  

Zobacz również

Więcej
USA zwiększają produkcję ropy łupkowej
2021-06-18

USA zwiększają produkcję ropy łupkowej Rzeczywista produkcja ropy łupkowej w czerwcu będzie nieco wyższa niż oczekiwano, a w lipcu wzrośnie jeszcze bardziej, szacuje EIA. Firmy wiertnicze z optymizmem patrzą w przyszłość i zwiększają zatrudnienie.

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint
2021-04-06

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint Pioneer Natural Resources Co., amerykański producent ropy i gazu łupkowego, przejmuje mniejszego konkurenta DoublePoint Energy LLC. Umowa ma wartość 6,4 miliarda USD, podał Pioneer w oświadczeniu.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności