REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

300 lat przyszłości przed gazem łupkowym

polskielupki.pl
2014-09-23 / 09:54
300 lat przyszłości przed gazem łupkowym

Zdaniem amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA), Polska ma 5,3 bln m sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego - najwięcej ze wszystkich państw europejskich. Taka ilość gazu powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy  podaje na swojej stronie bardziej ostrożne dane. „Gazu z łupków może być nawet do 2 bilionów m sześc. (1920 mld m sześc.), ale najbardziej prawdopodobne jest, że zasoby gazu z łupków w Polsce mieszczą się w przedziale od 346 do 768 miliardów sześc.(…).

Przy obecnym rocznym zapotrzebowaniu na gaz ziemny w Polsce (ok. 14,5 mld m sześc.), wystarczy to na zaspokojenie potrzeb polskiego rynku na gaz ziemny przez prawie 65 lat.”

Do konsultacji społecznych trafił projekt specustawy węglowodorowej, która ma uprościć procedury związane z poszukiwaniem, wydobywaniem i przesyłaniem gazu łupkowego. Przewiduje on skrócenie czasu na decyzje w sprawie poszukiwań oraz terminów odwoławczych.

Koszty eksploatacji są wysokie –jeden odwiert kosztuje ok. kilkunastu milionów dolarów. Takich pieniędzy nie mają polskie firmy naftowe PGNiG czy PKN Orlen. Środków należy zatem szukać na rynkach zagranicznych.
Słowa kluczowe: EIA, Orlen, PGNiG, PIG

Zobacz również

Więcej
Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia
2024-03-21

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia Departament Energii poinformował rekordowym wzroście wydatków na fuzje i przejęcia do 234 mld USD w ubiegłym roku.

Wydobycie łupków wzrosło w USA dzięki rosnącym cenom ropy
2024-03-18

Wydobycie łupków wzrosło w USA dzięki rosnącym cenom ropy Firmy zajmujące się wydobyciem ropy łupkowej rozwinęły dynamiczną działalność w kontekście rosnących cen ropy.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności