REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

300 lat przyszłości przed gazem łupkowym

polskielupki.pl
2014-09-23 / 09:54
300 lat przyszłości przed gazem łupkowym

Zdaniem amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA), Polska ma 5,3 bln m sześć. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego - najwięcej ze wszystkich państw europejskich. Taka ilość gazu powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy  podaje na swojej stronie bardziej ostrożne dane. „Gazu z łupków może być nawet do 2 bilionów m sześc. (1920 mld m sześc.), ale najbardziej prawdopodobne jest, że zasoby gazu z łupków w Polsce mieszczą się w przedziale od 346 do 768 miliardów sześc.(…).

Przy obecnym rocznym zapotrzebowaniu na gaz ziemny w Polsce (ok. 14,5 mld m sześc.), wystarczy to na zaspokojenie potrzeb polskiego rynku na gaz ziemny przez prawie 65 lat.”

Do konsultacji społecznych trafił projekt specustawy węglowodorowej, która ma uprościć procedury związane z poszukiwaniem, wydobywaniem i przesyłaniem gazu łupkowego. Przewiduje on skrócenie czasu na decyzje w sprawie poszukiwań oraz terminów odwoławczych.

Koszty eksploatacji są wysokie –jeden odwiert kosztuje ok. kilkunastu milionów dolarów. Takich pieniędzy nie mają polskie firmy naftowe PGNiG czy PKN Orlen. Środków należy zatem szukać na rynkach zagranicznych.
Słowa kluczowe: EIA, Orlen, PGNiG, PIG

Zobacz również

Więcej
Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie
2023-08-24

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie Kanada planuje w 2025 r. produkować 350 tys. baryłek ropy dziennie z piasków bitumicznych północnej Alberty.

Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA
2023-06-28

Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA Amerykańskie firmy wydobywające ropę i gaz ze złóż łupkowych przestały zwiększać aktywność ze względu na relatywnie niskie ceny surowców i wzrost kosztów. Świadczą o tym różne dane statystyczne.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności