REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Łatwiej nie znaczy taniej

polskielupki.pl
2015-03-24 / 09:27
Łatwiej nie znaczy taniej

Tight gas, czyli gaz zamknięty, może być łatwiejszy w eksploatacji niż gaz łupkowy, ale nie ma co liczyć, że koszty będą niższe - wynika z informacji przekazanych mediom przez PGNiG.

To co odróżnia go dodatkowo od gazu łupkowego, to fakt, że jest bardziej zaazotowany, co wpłynie na marżę na jego produkcji.

Podobnie jak w przypadku gazu łupkowego, także tight gas wymaga stosowania szczelinowania hydraulicznego, ponieważ jest gazem uwięzionym w zwięzłych, słabo przepuszczalnych piaskowcach. 

Jak powiedział PAP wiceprezes PGNiG Zbigniew Skrzypkiewicz, dużo łatwiej jest szczelinować struktury piaskowca, niż skał łupkowych. Przewagą PGNiG jest też to, że posiada on dużą wiedzę na temat struktury geologicznej nazywanej czerwonym spągowcem, w którym znajdują się pokłady tight gazu.

Słowa kluczowe: PGNiG, tight gas

Zobacz również

Więcej
Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie
2023-08-24

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie Kanada planuje w 2025 r. produkować 350 tys. baryłek ropy dziennie z piasków bitumicznych północnej Alberty.

Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA
2023-06-28

Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA Amerykańskie firmy wydobywające ropę i gaz ze złóż łupkowych przestały zwiększać aktywność ze względu na relatywnie niskie ceny surowców i wzrost kosztów. Świadczą o tym różne dane statystyczne.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności