REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Chętni na koncesje węglowodorowe do sprawdzenia

polskielupki.pl
2015-06-29 / 09:17
Chętni na koncesje węglowodorowe do sprawdzenia

Resort Środowiska ogłosił informację o 10 obszarach Polski, na których planuje wydać w 2016 r. koncesje na poszukiwania, rozpoznanie i wydobycie węglowodorów. Chętnych na poszukiwania m.in. gazu z łupków sprawdzi wywiad i ABW.

W siedmiu z dziesięciu obszarów wydawane będą koncesje na złoża konwencjonalne, w jednym - na gaz w łupkach, w jednym - na gaz zamknięty (thigt gas) oraz również w jednym - na wydobycie metanu z pokładów węgla.

Wiceszef resortu środowiska, główny geolog kraju Sławomir Brodziński, powiedział, że informacja o obszarach, na których będą koncesje, to z jednej strony konsekwencja implementacji unijnej dyrektywy, z drugiej "nowe podejście" do zainteresowanych podmiotów. 

W skrócie ma być łatwiej – teraz resort środowiska wykona wiele pracy, którą dotąd musieli wykonywać inwestorzy, jak choćby uzgodnienia z gminami, na których terenie znajdą się koncesje. Ministerstwo określi minimalny zakres prac, jakie trzeba na danej koncesji przeprowadzić. Ma na to pół roku, bo praktycznie przetargi zostaną uruchomione w 2016 r.

Nie każdy jednak będzie mógł stanąć do przetargu o koncesję – resort we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencją Wywiadu, Komisją Nadzoru Finansowego i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej prześwietli chętnych. Ponadto oceniane będą doświadczenia wnioskodawcy w poszukiwaniu i wydobywaniu węglowodorów.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach poniedziałkowego „Pulsu Biznesu”.

Zobacz również

Więcej
Amerykańskie łupki wciąż kuszą inwestorów
2024-06-25

Amerykańskie łupki wciąż kuszą inwestorów Japońska firma handlowa Mitsui powiększyła swoje udziały w łupkach naftowych w Teksasie, chcąc umocnić swoją pozycję w tym regionie. Szczelinowaniem w USA interesuje się też Saudi Aramco.

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia
2024-03-21

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia Departament Energii poinformował rekordowym wzroście wydatków na fuzje i przejęcia do 234 mld USD w ubiegłym roku.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności