REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Świat  / 

Kategorie

Producent łupkowy w USA zbankrutował

polskielupki.pl
2020-04-02 / 09:47
Producent łupkowy w USA zbankrutował

Whiting Petroleum jest pierwszym dużym amerykańskim, niezależnym producentem działającym na złożach łupkowych, który jest ofiarą krachu cen ropy, pisze dziennik ‘’The Financial Times’’.

Whiting Petroleum z Denver poinformował w środę, że ogłasza upadłość, powołując się na poważny spadek cen ropy i gazu z powodu pandemii koronawirusa i wojny cenowej między Arabią Saudyjską a Rosją. Dziennik finansowy podał, że niewypłacalność Whiting Petroleum może zapowiadać falę bankructw w amerykańskiej branży naftowej.

Whiting napisał w oświadczeniu, że podjął kroki w celu zwiększenia przepływów pieniężnych i ograniczenia wydatków, kiedy zwolnił 254 osób, czyli jedną trzecią siły roboczej już w lipcu 2019 r.

Bankructwo Whiting Petroleum pojawia się w momencie, gdy przemysł naftowy i gazowy stoi w obliczu ogromnych spadków cen. Wiele firm pracowało pod dużą presją finansową, gdy nastąpiło nagłe, masowe spowolnienie z powodu pandemii koronawirusa. Ceny ropy spadły do około 20 USD za baryłkę i mniej. Do tego wybuchła wojna cenowa między Rosją a Arabią Saudyjską, która przyczyniła się nienotowanych od wielu lat tak dużych spadków cen ropy.  

Bernadette Johnson, wiceprezes ds. analiz strategicznych w Enverus, powiedziała, że prawdopodobne jest, że więcej producentów ropy i gazu złoży wniosek o bankructwo. Dodała, że Whiting jest pierwszą publiczną spółką naftową i gazową, która szuka reorganizacji podczas pandemii. Johnson dodała, że oczekuje, że ceny ropy będą na razie spadać.

Także dwóch innych producentów ropy i gazu w Kolorado ogranicza wydatki oraz zmniejsza wynagrodzenie i godziny pracy pracowników ze względu na spadające ceny ropy i popyt.

Zobacz również

Więcej
Drożejąca ropa uruchomi wiertnie łupkowe w USA
2020-06-10

Drożejąca ropa uruchomi wiertnie łupkowe w USA Obecna cena ropy zaczyna gwarantować rentowność wydobycia tego surowca z łupków w USA – uważają analitycy Bank of America.

Wiertnie wracają do pracy
2020-05-13

Wiertnie wracają do pracy Niektóre wiertnie łupkowe w Basenie Permskim w USA zaczynają wracać do pracy – podał operator rurociągów Energy Transfer LP.


Kalendarium

Więcej

© 2001-2020 Information Market S.A. | Polityka prywatności