REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Świat  / 

Kategorie

Exxon próbuje ocalić łupki

e-petrol.pl
2023-06-05 / 09:35
Exxon próbuje ocalić łupki

Exxon Mobil przekazał, że wynalazł bardziej zaawansowaną technikę szczelinowania hydraulicznego, zdolną do podwojenia ilości ropy, którą firma może wydobyć ze złóż łupkowych.

Obecnie technika szczelinowania hydraulicznego, która doprowadziła do boomu produkcyjnego w USA, jest w stanie wydobyć tylko około 10 proc. ropy naftowej ze złoża. Zaawansowane szczelinowanie hydrauliczne jest zatem bardzo istotne dla formacji łupkowych w Stanach Zjednoczonych.  

Obecnie większość firm nie może już wykonywać tak intensywnych wierceń na tych polach, jak to było kilka lat temu, ze względu na redukcję w najbardziej zasobnych obszarach.  Nowa forma szczelinowania hydraulicznego może wymagać nowego sprzętu, a to oznacza, że Exxon Mobil pozostanie na „plusie”. Może to skutkować tym, że branża łupkowa nie doświadczy powtórki poprzedniego boomu łupkowego z ogromną liczbą małych firm i dużymi inwestycjami. 
 
Najprawdopodobniej ulepszone szczelinowanie hydrauliczne może w pewnym stopniu zatrzymać przewidywany przez wielu analityków przyszły spadek wydobycia.  

Zobacz również

Więcej
Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie
2023-08-24

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie Kanada planuje w 2025 r. produkować 350 tys. baryłek ropy dziennie z piasków bitumicznych północnej Alberty.

Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA
2023-06-28

Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA Amerykańskie firmy wydobywające ropę i gaz ze złóż łupkowych przestały zwiększać aktywność ze względu na relatywnie niskie ceny surowców i wzrost kosztów. Świadczą o tym różne dane statystyczne.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności