REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Świat  / 

Kategorie

Exxon próbuje ocalić łupki

e-petrol.pl
2023-06-05 / 09:35
Exxon próbuje ocalić łupki

Exxon Mobil przekazał, że wynalazł bardziej zaawansowaną technikę szczelinowania hydraulicznego, zdolną do podwojenia ilości ropy, którą firma może wydobyć ze złóż łupkowych.

Obecnie technika szczelinowania hydraulicznego, która doprowadziła do boomu produkcyjnego w USA, jest w stanie wydobyć tylko około 10 proc. ropy naftowej ze złoża. Zaawansowane szczelinowanie hydrauliczne jest zatem bardzo istotne dla formacji łupkowych w Stanach Zjednoczonych.  

Obecnie większość firm nie może już wykonywać tak intensywnych wierceń na tych polach, jak to było kilka lat temu, ze względu na redukcję w najbardziej zasobnych obszarach.  Nowa forma szczelinowania hydraulicznego może wymagać nowego sprzętu, a to oznacza, że Exxon Mobil pozostanie na „plusie”. Może to skutkować tym, że branża łupkowa nie doświadczy powtórki poprzedniego boomu łupkowego z ogromną liczbą małych firm i dużymi inwestycjami. 
 
Najprawdopodobniej ulepszone szczelinowanie hydrauliczne może w pewnym stopniu zatrzymać przewidywany przez wielu analityków przyszły spadek wydobycia.  

Zobacz również

Więcej
Coraz mniejsze wydatki na łupki
2023-11-13

Coraz mniejsze wydatki na łupki Firmy świadczące usługi związane z polami naftowymi, obsługujące amerykańskich producentów ropy i gazu z łupków, są w coraz trudniejszej sytuacji w czwartym kwartale, bowiem ich klienci coraz ostrożniej inwestują.

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie
2023-08-24

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie Kanada planuje w 2025 r. produkować 350 tys. baryłek ropy dziennie z piasków bitumicznych północnej Alberty.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności