REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Świat  / 

Kategorie

Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA

e-petrol.pl
2023-06-28 / 09:51
Niskie ceny ropy spowalniają sektor łupkowy w USA

Amerykańskie firmy wydobywające ropę i gaz ze złóż łupkowych przestały zwiększać aktywność ze względu na relatywnie niskie ceny surowców i wzrost kosztów. Świadczą o tym różne dane statystyczne.

Indeks aktywności biznesowej w sektorze łupkowym, śledzony przez Bank Rezerwy Federalnej w Dallas, wskazywał w drugim kwartale zerowy wzrost – to najgorszy wskaźnik od 2020 r. Instytucja finansowa odpowiada za kluczowy region wydobycia ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, w którym działa około 150 firm naftowych i gazowych.

Opublikowany w piątek cotygodniowy raport Baker Hughes pokazał spadek liczby aktywnych instalacji wydobywczych w USA ósmy tydzień z rzędu do 682 jednostek. W ciągu sześciu miesięcy wskaźnik spadł o ponad 100 jednostek.

Ceny gazu ziemnego w USA są obecnie poniżej 3 USD za 1 milion brytyjskich jednostek termicznych (BTU) z ponad 6 USD rok temu. Cena ropy Brent wynosi około 74 USD za baryłkę, co oznacza spadek o ponad jedną trzecią w ciągu ostatniego roku. HSBC szacuje, że średnio firmy naftowe wyjdą na zero w tym roku, jeśli cena wyniesie 66 USD za baryłkę.

Tymczasem wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych rośnie, głównie dzięki aktywnemu rozwojowi w Basenie Permskim i według prognoz Departamentu Energii USA może osiągnąć w tym roku rekordowy poziom. Zaznacza się jednak, że obserwowany wzrost jest konsekwencją decyzji podjętych przez firmy kilka miesięcy temu, kiedy ceny energii były wyższe, a wzrost ten może być krótkotrwały. Presję na sektor wywierają również zwiększone wydatki w okresie rekordowej inflacji. 

Ponadto eksperci wskazują na spadek produktywności odwiertów na wielu złożach, w tym Bakken i Eagle Ford, które wcześniej w dużej mierze zapewniały wzrost wydobycia w kraju.

Analitycy zwracają uwagę, że aktywność w amerykańskim sektorze naftowo-gazowym może powrócić, jeśli ceny wzrosną w drugiej połowie roku, ale biorąc pod uwagę spodziewaną recesję, scenariusz ten wydaje się mało prawdopodobny. 

Zobacz również

Więcej
Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia
2024-03-21

Amerykańskie firmy wydały 234 miliardy USD na fuzje i przejęcia Departament Energii poinformował rekordowym wzroście wydatków na fuzje i przejęcia do 234 mld USD w ubiegłym roku.

Wydobycie łupków wzrosło w USA dzięki rosnącym cenom ropy
2024-03-18

Wydobycie łupków wzrosło w USA dzięki rosnącym cenom ropy Firmy zajmujące się wydobyciem ropy łupkowej rozwinęły dynamiczną działalność w kontekście rosnących cen ropy.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności