REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Prawo i podatki  / 

Norwegia

Norwegia

Państwo norweskie opodatkowuje zysk firmy wydobywającej węglowodory.

Podatek wynosi 78 proc. i składa się z dwóch elementów:  28 proc. stanowi podstawowe obciążenie, jakiemu podlegają wszystkie przedsiębiorstwa w tym państwie (CIT), zaś 50 proc. to stawka za eksploatację złóż surowców energetycznych na terenie Norwegii. Podatnik ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione wydatki, związane z prowadzonymi pracami (np. na badania i rozwój).  Oprócz tego władze nakładają też podatki środowiskowe, związane z wydobyciem węglowodorów (od emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu): podatek od emisji CO2 podczas prac wydobywczych w roku 2012 wynosił 0,49 NOK/m3 gazu i w 2013 ma wzrosnąć dwukrotnie; podatek od emisji NOx został ustalony na poziomie niecałych 17 NOK/kg, natomiast firmy które przystąpią do specjalnego funduszu, mającego na celu redukcję emisji związków azotu, na lata 2011-2017 płacą stawkę 11 NOK/kg. Podatki te można jednak odliczać od podstawy opodatkowania. Państwo ma również możliwość ustalania referencyjnych cen ropy naftowej, która ma stanowić podstawę do obliczenia wartości podatku, niezależnie od rzeczywistej ceny uzyskanej w transakcji przez podmiot. Jeśli cena transakcyjna jest wyższa, niż cena „urzędowa”, wtedy nadwyżka jest nieopodatkowana. Jeśli cena transakcyjna jest niższa od urzędowej, to i tak podatek trzeba wyliczyć stosując pełną cenę „urzędową”. Norwegia stosuje także tzw. opłaty obszarowe, płacone przez posiadaczy licencji wydobywczych, nakładane w celu zapewnienia optymalnego tempa prac na poszczególnych polach. W pierwszych latach prac na danym terenie podmiot jest zwolniony z tego obowiązku, potem opłata rośnie z roku na rok, od początkowego poziomu 30 000 NOK/km2 do 120 000 NOK/km2 jako wartości docelowej w roku trzecim i w kolejnych.
Słowa kluczowe: Europa, Norwegia, podatki, prawo

Partner Sekcji


Zobacz również

Więcej
Głosowanie ws. dyrektywy środowiskowej przesunięte
2015-09-12

Głosowanie ws. dyrektywy środowiskowej przesunięte Wczoraj Parlament Europejski zdecydował o przesunięciu na październik głosowania odnośnie tzw. dyrektywy środowiskowej na październik.

Gaz łupkowy wpłynie na liberalizację przepisów
2015-01-18

Gaz łupkowy wpłynie na liberalizację przepisów Minister Środowiska Marcin Korolec poinformował, że rząd przewiduje liberalizację przepisów środowiskowych w związku z wydobyciem gazu łupkowego.

Materiały video

Więcej

Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności