REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Przyszła pora na tight gas

polskielupki.pl
2015-03-17 / 10:25
Przyszła pora na tight gas

Dziś Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie zaprezentuje raport na temat gazu ziemnego zamkniętego w zwięzłych i słabo przepuszczalnych piaskowcach (tight gas).

Tight gas, czyli gaz zamknięty, to gaz ziemny uwięziony w izolowanych porach skalnych w skałach nieprzepuszczalnych na głębokości większej niż 3500 m (gaz zwany łupkowy w Polsce zalega na głębokości o 3,5 do 5 km). Ten rodzaj gazu wydobywa się podobnie, jak łupkowy - poprzez szczelinowanie skał.

Na świecie tight gas jest wydobywany od dawna m.in. w USA, Niemczech, Holandii, Rosji i Argentynie. Również w naszym kraju są tego typu złoża. W 2014 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu dokonanym w pobliżu Poznania (odwiert Pniewy-4). Z wstępnych szacunków wynika, że jego zasoby wynoszą około 1–1,5 mld m sześc. Jak na polskie warunki, jest to złoże średniej wielkości.  


Zobacz również

Więcej
Coraz mniejsze wydatki na łupki
2023-11-13

Coraz mniejsze wydatki na łupki Firmy świadczące usługi związane z polami naftowymi, obsługujące amerykańskich producentów ropy i gazu z łupków, są w coraz trudniejszej sytuacji w czwartym kwartale, bowiem ich klienci coraz ostrożniej inwestują.

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie
2023-08-24

Kanadyjscy producenci obiecali zwiększyć wydobycie Kanada planuje w 2025 r. produkować 350 tys. baryłek ropy dziennie z piasków bitumicznych północnej Alberty.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności