REKLAMA
Twoja ścieżka Strona główna /  Aktualności /  Polska  / 

Kategorie

Przyszła pora na tight gas

polskielupki.pl
2015-03-17 / 10:25
Przyszła pora na tight gas

Dziś Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie zaprezentuje raport na temat gazu ziemnego zamkniętego w zwięzłych i słabo przepuszczalnych piaskowcach (tight gas).

Tight gas, czyli gaz zamknięty, to gaz ziemny uwięziony w izolowanych porach skalnych w skałach nieprzepuszczalnych na głębokości większej niż 3500 m (gaz zwany łupkowy w Polsce zalega na głębokości o 3,5 do 5 km). Ten rodzaj gazu wydobywa się podobnie, jak łupkowy - poprzez szczelinowanie skał.

Na świecie tight gas jest wydobywany od dawna m.in. w USA, Niemczech, Holandii, Rosji i Argentynie. Również w naszym kraju są tego typu złoża. W 2014 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu dokonanym w pobliżu Poznania (odwiert Pniewy-4). Z wstępnych szacunków wynika, że jego zasoby wynoszą około 1–1,5 mld m sześc. Jak na polskie warunki, jest to złoże średniej wielkości.  


Zobacz również

Więcej
USA zwiększają produkcję ropy łupkowej
2021-06-18

USA zwiększają produkcję ropy łupkowej Rzeczywista produkcja ropy łupkowej w czerwcu będzie nieco wyższa niż oczekiwano, a w lipcu wzrośnie jeszcze bardziej, szacuje EIA. Firmy wiertnicze z optymizmem patrzą w przyszłość i zwiększają zatrudnienie.

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint
2021-04-06

Pioneer Natural Resources kupuje DoublePoint Pioneer Natural Resources Co., amerykański producent ropy i gazu łupkowego, przejmuje mniejszego konkurenta DoublePoint Energy LLC. Umowa ma wartość 6,4 miliarda USD, podał Pioneer w oświadczeniu.


Kalendarium

Więcej

© 2001- Information Market S.A. | Polityka prywatności